Zdrowa dieta wegańska - jak uniknąć niedoborów i czerpać pełnowartościowe składniki odżywcze? - Zdrowie i uroda

Dodane: 20-05-2023 20:03

mięsa, ryb, jajek, mleka i produktów mlecznych oraz miodu. Jednocześnie stawiają na produkty roślinne, takie jak: warzywa, owoce, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe, kasze i ryże. Tego typu żywienie ma wiele zalet, jak np. korzystny wpływ na zdrowie, środowisko naturalne oraz zwierzęta, tak jedna

Zdrowa dieta wegańska - jak uniknąć niedoborów i czerpać pełnowartościowe składniki odżywcze? - Zdrowie i uroda Zdrowa dieta wegańska

Zdrowa dieta wegańska - czym jest i na czym polega?

Zdrowa dieta wegańska to sposób odżywiania, który polega na wykluczeniu z jadłospisu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Wegańscy wegetarianie unikają m.in.k jak w przypadku każdej diety, istnieje ryzyko wystąpienia niedoborów składników odżywczych.

Jak uzupełnić niedobory białka w diecie wegańskiej?

Do codziennego zapotrzebowania na białko można z powodzeniem wykorzystać roślinne źródła białka, takie jak strączki, m.in. fasola, soczewica, groch, których poziom białka jest zbliżony do mięsa. Warto również spożywać orzechy i nasiona oleiste, takie jak pestki dyni, orzechy nerkowca, migdały, sezam, siemię lniane, które są doskonałym źródłem witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ważnym elementem dla osób stosujących dietę wegańską jest także spożywanie produktów z soi, m.in. w postaci tofu, nabiału sojowego oraz mleka sojowego. Korzystnym rozwiązaniem dla wegan jest również wprowadzenie do swojej diety kwasów nukleinowych, które są obecne w drożdżach piwnych lub w mieszankach zbożowych, takich jak chleb chrupki czy ryżowane.

Jak uzupełnić niedobory wapnia w diecie wegańskiej?

Wapń jest jednym z najważniejszych składników odżywczych dla zdrowia kości oraz zębów. W przypadku diety wegańskiej, źródłem wapnia są przede wszystkim ciemnozielone warzywa, takie jak brokuły, szpinak, jarmuż, kalafior, natka pietruszki czy rabarbar, a także oleaginowane orzechy i nasiona, takie jak mak, sezam, orzechy, migdały. Ostatnio na rynku są dostępne środki spożywcze wzbogacane w wapń, takie jak mleko sojowe, płatki śniadaniowe czy syropy. Dla zapewnienia dobrego wchłaniania wapnia, warto także zwiększyć spożycie produktów bogatych w witaminę D, takich jak grzyby i oleje, a także spędzić więcej czasu na słońcu, co pozwoli na naturalne przyswajanie wapnia.

Podsumowując, zdrowa dieta wegańska to wspaniały sposób na korzystne wpływanie na zdrowie oraz środowisko naturalne. Warto jednak pamiętać o tym, by uzupełniać ewentualne niedobory składników odżywczych, poprzez odpowiednie dobieranie produktów spożywczych. Regularne badania, konsultacje z dietetykiem oraz wybieranie wysokiej jakości, naturalnych produktów pozwolą nam uniknąć ewentualnych niedoborów oraz w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi z jedzenia wegańskiego.


http://zdrowie-i-uroda.adride.net.pl/